Czerwiec

Wydarzenie od: 2015-06-01Wydarzenie do: 2015-07-01

Dlaczego Zakopane?

Co roku odwiedza Zakopane kilka milionów turystów. Coraz większy procent stanowią wśród nich goście zagraniczni, przede wszystkim z Europy Zachodniej i Ameryki, a także z kraju naszych południowych sąsiadów. Mimo popularności podgiewontowej stolicy wciąż i w naszym kraju są tacy, którzy do Zakopanego przyjeżdżają po raz pierwszy i rozpoczynają swoją wielką przygodę z Tatrami i Podhalem.

Magnesem, przyciągającym od blisko dwóch wieków gości w nasze strony są przede wszystkim Tatry - dla wielu najpiękniejsze góry świata, jedyne w tej części Europy pasmo górskie o charakterze alpejskim. Mimo swego niewielkiego obszaru (ok. 750 km2, w tym w granicach Polski ok. 170 km2) są bardzo atrakcyjne przede wszystkim z uwagi na swą różnorodność: od podgórskich łąk do alpejskich, nagich turni dzielą turystę 3-4 godziny drogi. Jednocześnie Tatry są górami groźnymi: nagłe zmiany pogody, trudne i bardzo trudne trasy, dzikie zwierzęta - to wszystko pociąga młodych i starszych mieszkańców miast. Wycieczki turystyczne, a także wspinaczki alpinistyczne pozwalają na kontakt z przyrodą, wciąż jeszcze broniącą się przed ingerencją techniki i zanieczyszczeniem środowiska, umożliwiają też ruch i wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu - tak pożądany dla współczesnych ludzi, przywiązanych do biurek i samochodów.

 

 

Dla Polaków wszakże Tatry mają walory zupełnie szczególne - od początków XIX wieku stanowią symbol niepodległości i wolności. W czasach, gdy ziemie polskie były podzielone między zaborcze mocarstwa - Rosję, Austrię i Niemcy, Polacy spotykali się w Tatrach i Zakopanem, tu czując się "u siebie", z kontaktu z piękną przyrodą i nieskażoną ludową kulturą górali polskich czerpiąc siły do walki o tożsamość narodową. Tatry - jako najwyższe miejsce Ojczyzny, nie znające gwałtu i ucisku, zdałoby się - niezniszczalne, stały się wielką świątynią narodową . Tym sacrum w dużej mierze Tatry pozostały do dziś. Oferują nadal piękne przeżycia estetyczne, obok niewątpliwych atrakcji o charakterze sportowym:wspinaczka, narciarstwo, paragliding, cyklistyka górska. Tradycja, zapoczątkowana przed półtora wiekiem, kiedy to pod Tatry zaczęli przyjeżdżać artyści, literaci, muzycy i naukowcy, jest ciągle żywa. Wielu z nich osiadło tu na stałe, dla większości Tatry i ich sąsiedztwo stało się inspiracją dla twórczości. Z początkiem XX w. znaczna część polskiej kultury kształtowała się pod wpływem Tatr i folkloru góralskiego. Do dziś utrzymuje się, w dużej mierze słuszne, przeświadczenie, że Zakopane to miasto artystów. Jednocześnie kultywowany do dziś piękny folklor góralski, dawne stroje i obyczaje stanowią atrakcję dla turystów.

 

Pamiątkowe zdjęcie z wakacji w kurorcie zakopiańskim, lato 1927 roku

 

Od dwóch stuleci Zakopane przyciąga miłośników dość, zdawałoby się, sprzecznych sposobów spędzania czasu. Przyjeżdżają tu miłośnicy przyrody, ciszy i spokoju - i osoby spragnione dyskotek i bogatego życia towarzyskiego. Spotykają się na ulicach miasteczka miłośnicy muzyki poważnej i pasjonaci folkloru góralskiego. Alpiniści mijają się z bywalcami wygodnych kawiarń. Narciarze i sportowcy toczą dysputy z bojownikami ochrony przyrody. Dla wszystkich jest Zakopane miejscowością interesującą i pociągającą.

 

    • Jerzy Sz.

      Już trzy razy mieszkałem w Willi Orlej i na pewno jeszcze tam zawitam.

    • Andrzej O.

      Miła obsługa, bardzo dobre śniadania. Pokoje dobrze wyposażone, czyste, bezpłatny dostęp do wifi. Obiekt znajduje się w dobrej lokalizacji , wszędzie blisko.

    • Grażyna Morkowska

      Dobra lokalizacja, cicho i spokojnie, śniadania rewelacja! B. miła i pomocna obsługa. Polecam!!!

  • Co tam panocku?
Do góry